Jakie czynniki mają wpływ na prawidłowe działanie skrzyni biegów?

Automatyczne skrzynie biegów są skomplikowanymi urządzeniami, które wymagają regularnej wymiany oleju oraz filtrów.

Najczęściej ulegają awariom elementy mechaniczne, czujniki, elektronika, niekiedy dochodzi także do rozszczelnienia i wycieku oleju. Elementy skrzyni biegów są ze sobą powiązane, dlatego awaria jednego z nich może wpłynąć negatywnie na działanie pozostałych.

Jakie czynniki mają wpływ na prawidłowe działanie skrzyni biegów?

Jakie objawy mogą świadczyć o potrzebie regeneracji lub wymianie skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na działanie całej skrzyni. Brak lub niedostateczna ilość oleju może powodować nadmierne zużycie elementów skrzyni biegów, a w konsekwencji prowadzić do awarii. Warto pamiętać, że olej skrzyni biegów powinien być regularnie wymieniany, zgodnie z zaleceniami producenta. Filtr oleju w skrzyni biegów jest odpowiedzialny za usuwanie zanieczyszczeń z oleju. Jeśli filtr jest zapchany lub zużyty, olej nie jest odpowiednio oczyszczany, co może prowadzić do usterek. Zaleca się regularną wymianę filtra oleju razem z olejem.

Ustawienia automatycznej skrzyni biegów opierają się o odczyty z czujników, które odpowiadają za prawidłowe działanie skrzyni biegów. Czujniki mierzą prędkość obrotową wału korbowego i wału przekładni, temperaturę oleju czy prędkość obrotową kół. Jeśli któryś z czujników ulegnie awarii, skrzynia biegów może przestać działać prawidłowo. W skrzyni biegów automatycznej znajdują się sprzęgła, które odpowiadają za zmianę biegów. Zużycie sprzęgieł jest naturalnym procesem, jednak niewłaściwe użytkowanie, gwałtowne przyspieszanie może przyspieszyć proces zużycia i prowadzić do awarii skrzyni biegów. Potrzeba naprawy skrzyni biegów może być sygnalizowana na desce rozdzielczej.

W tym przypadku należy udać się do odpowiedniej stacji diagnostycznej. Skrzynia zostanie sprawdzona, zdiagnozowana, wówczas mechanik może podjąć decyzję o wymianie. Możliwa jest także regeneracja skrzyni biegów, czyli wymiana uszkodzonych lub też nadmiernie zużytych podzespołów, dzięki czemu skrzynia biegów odzyska swoje prawidłowe parametry. Często regeneracja jest dużo mniej kosztowna niż wymiana całej skrzyni biegów.

Previous post Jak wyglądają usługi firm przeprowadzkowych?
Next post Profesjonalne usługi prawne w zakresie przygotowywania i negocjowania umów