Podstawowe informacje dotyczące turbosprężarek samochodowych

Dzisiejsze samochody posiadają zaawansowaną konstrukcję, która obejmuje wiele różnych układów oraz elementów.

W jednostkach napędowych nowoczesnych pojazdów montowane są na przykład turbosprężarki czyli specjalne części, które w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie silników oraz ogólne parametry dynamiczne samochodów. Do pewnego czasu rozwiązania tego rodzaju stosowano w pojazdach sportowych. Aktualnie coraz częściej można je znaleźć w silnikach samochodów osobowych wyposażonych w silniki zasilane różnymi typami paliwa.

Podstawowe informacje dotyczące turbosprężarek samochodowych

Turbosprężarki – co warto wiedzieć na ich temat?

Podstawowym zadaniem turbosprężarki jest tak zwane doładowanie jednostki napędowej, czyli poprawienie jego mocy bez zwiększania litrażu. Części składające się na turbosprężarkę to turbina oraz sprężarka, które są osadzone na wspólnym wale. Dzięki wykorzystaniu energii spalin, powietrze trafia do komory spalania silnika pod zwiększonym ciśnieniem. To z kolei pozwala na spalanie większej ilości paliwa i poprawia moc silnika, który generuje lepsze przyspieszenie i większą maksymalną prędkość, w porównaniu z podobnymi silnikami bez turbosprężarek.

Wielu ekspertów oraz zwykłych użytkowników docenia turbosprężarki, ponieważ wykorzystują one energię powstającą przy spalaniu paliwa. Gazy wydechowe, które wydostają się z komory silnika są odprowadzane na zewnątrz przez wydech, ale po drodze napędzają wirnik turbiny, a ten z kolei za pomocą wspólnego wału wprawia w ruch wirnik sprężarki. Sprężarka pobiera powietrze z układu dolotowego. Jest ono następnie sprężane i trafia do komory silnika pod dużym ciśnieniem.

Rzecz jasna, dobrze jest zwrócić uwagę na to, że turbosprężarki są elementami pracującymi pod sporym obciążeniem oraz są narażone na różnorodne awarie, uszkodzenia czy też zużycie. W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest zakup nowych elementów lub części używanych po regeneracji, które pochodzą ze sprawdzonych sklepów, takich jak między innymi. Warto więc poszukać krajowych oraz zagranicznych sprzedawców, którzy dysponują turbosprężarkami do różnorodnych marek i modeli pojazdów.

Previous post Zdobienie paznokci – udaj się na kurs
Next post Regeneracja turbosprężarki czy zakup nowej?